بازی ایرانی سامورایی (Samurai)

بازی ایرانی سامورایی (Samurai)

برگرفته از بازی خارجی Samurai

فرمانروایان سرتاسر سرزمین، برای سلطه بر سه عنصر ارزشمند، با یکدیگر رقابت می‌کنند.

تعداد نفرات: 2 تا 4 نفر

زمان بازی: حدود 30-60 دقیقه

مناسب برای بازیکنان بالای 14 سال

محصولي از گروه باز بازی

طراح بازی: Reiner Knizia

اطلاعات بیشتر

نو

855,000 تومان

این محصول در انبار موجود نیست

انتخاب برای مقایسه

 
اطلاعات بیشتر

بازی ایرانی سامورایی (Samurai)

روزگارِ مُنازعاتِ بی‌پایان و رنگ به رنگ شدن‌های سیاسی در ژاپن فئودال...
فرمانروایانِ سرتاسرِ سرزمین، برای سلطه بر سه عنصر ارزشمند، با یکدیگر رقابت می‌کنند: وفاداریِ فرمانروایان کوچک‌تر، منابع اصلی برنجِ کشور و آیینِ یکایکِ مردم. در تمامی مُنازعات و کشمکش‌ها، یک نام همیشه شنیده می‌شود: "سامورایی".
سال 1336 میلادی است. تلاش امپراتور برای بازپس‌گیریِ قدرت، نافرجام مانده‌است. خانواده‌ی سلطنتی، منزلت خود را از دست داده و تبدیل به مُشتی مترسک بی‌اختیار شده‌اند. شوگان "آشیکاگاوا"، کنترل سرتاسر ژاپن را به دست گرفته امّا این در بهترین حالت، نخی است نازک. در سرتاسرِ کشور، فرمانروایان قدرتمندی -که با نام "دای‌میو" شناخته می‌شوند- با ادّعای تصاحبِ قلمروهای مختلف و منابعِ آن‌ها، سر به شورش برداشته‌اند. این فرمانروایان، روز به روز قدرتمندتر شده و "سامورایی‌ها" را به سمت خود جذب می‌کنند.
گرچه بدون تردید، "سامورایی‌ها"، نیروی لازم برای به دست گرفتن قدرت در ژاپن هستند، موارد بااهمّیتِ دیگری نیز هستند که فرمانروایان باید در فتوحات‌شان مورد نظر داشته باشند. راهبان بودایی، در اشراف و عوام به یک اندازه نفوذ دارند و مشروعیتِ هر حاکمی را که ایشان را بهتر و بیشتر بنوازد، تأیید می‌کنند. قرن‌هاست که برنج، قوت غالبِ مردم ژاپن را تشکیل داده‌است و هر کسی که آن را در اختیار داشته باشد، مردم را در اختیار دارد. در آخر، هیچ فرمانروایی نمی‌تواند بدون وعده‌ی انتصاب، امیدوار به جذبِ سامورایی‌ها به جبهه‌ی خود باشد.
هیچ‌کدام از دای‌میوها تا کنون نتوانسته سامورایی‌ها و به تَبعِ ایشان، ژاپن را متّحد کند. همین‌طور که رُقبا، برای به چالش کشیدنِ آشیکاگا آماده می‌شوند، سامورایی‌های مطیع نیز آن‌ها را ترک گفته و دسته دسته به رُقبا می‌پیوندند. وقتی که چندین و چند راه برای رسیدن به پیروزی، به شکست انجامیده، باید مسیری نو را در پیش گرفت. تدبیری خلّاقانه و جسورانه باید اتّخاذ شود.
در بازی "سامورایی"، شما نقش یک دای‌میو را در آستانه‌ی حرکت‌اَش به سوی قلّه‌ی قدرت، بازی می‌کنید. پای به سفری در زمان بگذارید و سیاحتی کنید در ژاپنی که به دستِ خاندان‌های مُتخاصم، پاره پاره شده‌است. نشان دهید که یارای یکپارچه کردنِ نیروی سامورایی‌ها و متّحد کردنِ ژاپن را دارید.


اجزاء و قطعات بازی


1 صفحه‌ی بازی، متشکّل از 5 تکّه
39 مهره‌ی پلاستیکی کاست: 13 مجسّمه‌ی بودا / 13 ساقه‌ی برنج / 13 قلعه
80 کاشی: 20 کاشی طلایی / 20 کاشی سُرخ / 20 کاشی سبز / 20 کاشی بنفش
4 اسکرین / 3 توکن رهبری (فرمانروایی)

نگاهی به روند کُلّی بازی
در بازی "سامورایی"، بازیکنان، بر سر سه طبقه‌ی اجتماعی ژاپن با یکدیگر رقابت می‌کنند: دین (که نمادش، مجسّمه‌های بودا هستند)، تجارت (که نمادش، برنج است) و نظامی‌گری (که نمادش، قلعه‌ها هستند). بازیکنان، با جای‌گذاریِ کاشی‌ها بر روی صفحه‌ی بازی، سکونت‌گاه‌ها را تحت سلطه گرفته و مهره‌های کاستیِ آن‌ها را تصاحب می‌کنند. بازیکنی که بیش‌ترین مهره‌های یک کاست را به چنگ بیاورد، رهبرِ آن کاست می‌شود. در پایان بازی، بازیکنی که رهبریِ بیش‌ترین کاست‌ها را در اختیار داشته باشد، برنده‌ی بازی خواهد بود.

هدف بازی
هدف، ریاست بر بیش‌ترین کاست‌ها از طریق ضبط و تصاحب مهره‌های کاست از روی صفحه است. برای تصاحبِ یک مهره‌ی کاست، بازیکنان باید همه‌ی خانه‌های زمینیِ مجاورِ آن مهره را با کاشی‌های خود محاصره کنند (دو خانه به شرطی با هم هم‌جوار هستند که یک ضلع مشترک با یکدیگر داشته باشند).آماده‌سازی و چیدمان ابتدایی
آماده‌سازی بازی "سامورایی" در چند مرحله انجام می‌شود:
1) ساختنِ صفحه‌ی بازی: صفحه‌ی بازی را -با توجه به تعداد بازیکنان- فُرم بدهید:
صفحه‌ی بازی 2 نفره / صفحه‌ی بازی 3 نفره / صفحه‌ی بازی 4 نفرهه

2) لوح رهبر را شکل بدهید: 3 توکن رهبری را طوری در کنار هم چیدمان کنید، که یک لوح دایره‌شکل را تشکیل بدهند. این توکن‌ها، در پایان بازی و در هنگام امتیازشماری، مورد استفاده قرار می‌گیرند. / لوح رهبر

3) انبار ذخیره را تشکیل دهید: بسته به تعداد بازیکنان، انبار ذخیره را تشکیل بدهید؛ مهره‌های کاستِ ذکر-شده را برداشته و در کنار صفحه‌ی بازی گذاشته و همه‌ی مهره‌های اضافی را به جعبه‌ی بازی برگردانید!
در بازی 2 نفره: 7 مهره از هر کاست
در بازی 3 نفره: 10 مهره از هر کاست
در بازی 2 نفره: 13 مهره از هر کاست

4) کاشی‌ها و اسکرین‌ها را یک‌جا جمع کنید: هر بازیکن، یک رنگ را انتخاب کرده و 20 توکن و اسکرین مربوطه را برداشته و در محوطه‌ی بازی خود می‌گذارد.

5) دست آغازین خود را بکِشید: هر بازیکن، مخفیانه، 5 تا از کاشی‌های خود را انتخاب کرده و به‌رو در پُشتِ اسکرین‌اَش می‌گذارد؛ این کاشی‌ها، دست آغازین بازیکن را شکل داده و تا وقتی که روی صفحه‌ی بازی قرار نگیرند، از دید دیگران مخفی می‌مانند.

6) ستون کاشی‌ها را شکل بدهید: هر بازیکن، 15 کاشی باقی‌مانده‌ی خود را با هم مخلوط کرده (بُر زده) و به شکل یک ستون، در کنار اسکرین خود می‌گذارد (کارت‌ها باید به‌پُشت قرار بگیرند).

7) در خانه‌های "ادو"، جمعیت مستقر کنید: یک بودا، یک برنج و یک قلعه، در خانه‌ی ادو بگذارید.

8) در خانه‌های "شهر"، جمعیت مستقر کنید: بازیکنان، نوبت به نوبت، یکی از مهره‌های کاست را از انبار ذخیره انتخاب کرده و روی صفحه می‌گذارند؛ به نوبت، در جهت ساعت‌گرد و اوّل از همه، جوان‌ترین بازیکنِ جمع. شهرها نمی‌توانند بیش‌تر از 2 مهره‌ی کاست یا بیش از 1 مهره از یک کاست مشخّص را در خود داشته باشند. این کار، تا جایی ادامه پیدا می‌کند که داخل هر شهر، 2 مهره‌ی کاست قرار گرفته باشد.

9) در خانه‌های روستا، جمعیت مستقر کنید: بازیکنان، به همان ترتیب و نوبت به نوبت، کار را با قرار دادنِ مهره‌های کاست‌ها در خانه‌های روستا ادامه می‌دهند. در هر روستا نمی‌شود بیش‌تر از یک مهره‌ی کاست گذاشت. این کار، تا جایی ادامه پیدا می‌کند که داخل هر روستا، 1 مهره‌ی کاست قرار گرفته باشد.


وقتی که همه‌ی مهره‌های کاست، بر روی صفحه قرار گرفتند، همه‌چیز برای شروع بازی، آماده است.خانه‌ها: 3 نوع خانه در صفحه‌ی بازی دیده می‌شود:
سکونت‌گاه‌ها، خاکی‌رنگ هستند و روی آن‌ها، تصویرِ 1، 2 یا 3 ساختمان دیده می‌شود.
روستاها، 1 ساختمان نارنجی‌رنگ در خود دارند.
شهرها، 2 ساختمان خاکستری‌رنگ در خود دارند.
خانه‌های ادو، 3 ساختمان آبی‌رنگ در خود دارند.

خانه‌های زمین نیز خاکی‌رنگ هستند ولی تصویرِ هیچ ساختمانی روی آن‌ها دیده نمی‌شود.

خانه‌های دریا، آبی‌رنگ هستند.

 
برگه اطلاعات
دسته بندیبازی خانوادگی و استراتژی
تعداد بازیکن۲ تا ۴ نفر
مدت زمان بازی۳۰ تا ۶۰ دقیقه
پيچيدگي و سختي بازیسبک
گروه سنی۱۲ سال به بالا
نیاز به زبان انگلیسیبی نیاز
كارت در بازيندارد
صفحه در بازیدارد
تاس در بازيندارد
مهره و آدمك در بازيدارد
توكن در بازيدارد
تايل هاي مقوايي در بازيدارد
مجسمه هاي مينياتوري در بازیدارد
مقایسه 0

No products

To be determined Shipping
0 تومان Total

Check out